Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē diskutē par 2018./2019.m.g. eksāmenu rezultātiem

Š.g. 3.septembrī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē tika apspriesti un izvērtēti 2018./2019. mācību gada valsts pārbaudes darbu rezultāti vispārējās izglītības programmās. LFSA šajā diskusijā pārstāvēja domes priekšsēdētāja Ludmila Belogrudova. Pēc LFSA domes biedru viedokļa, ir vairākas problēmas fizikas izglītībā, kuras būtu jārisina valstiskajā līmenī:

1) Konkurences radīšana uz budžeta vietām, citiem vārdiem sakot, fizikas CE lomas paaugstināšana. Tas, iespējams, jādara kopā ar augstskolu pārvaldības maiņu.

2) Pašlaik, lai saņemtu fizikas CE sertifikātu un  pabeigtu skolu, pietiek ar 5%  – tas ir apsmiekls, ņirgāšanās par zināšanām, valsts naudas izšķiešana. Pašlaik 9% var saņemt 5 minūtēs, centralizētajā eksāmenā ievelkot krustiņus 1.daļā, piemēram, pie izvēles C un otro un trešo daļu nemaz nesākot pildīt. Vidusskolu absolventi ar tik zemiem rezultātiem, diemžēl, nav spējīgi studēt, pēc pirmiem pārbaudes darbiem tie pārtrauc studijas augstskolā. Tie ir miljoni, kas izglītībā tiek izšķiesti zemo prasību dēļ.

3) Fizikas skolotāju gatavošana (ne jau vienu gadu kursos), ceļot šādu skolotāju prestižu sabiedrībā, dubultojot algu, lauku skolotājiem apmaksājot dzīvokli un malku, kā senos laikos. Rīgā šobrīd oficiāli trūkst 13 fizikas skolotāju, neoficiāli tas skaits noteikti ir daudz lielāks. Pateicoties IZM iniciatīvai, tā saucamie B kursi viena gada vai pat īsākos kursos (lai “salāpītu caurumus”), veicina to, ka topošie vai skolotāji, kas pārkvalificējas, neiestājas piedāvātajās studiju programmās – bakalauri (4 gadi) vai profesionālajos maģistros 2 gadi.

Pēc VISC mājas lapā publicētas statistikas, 44% no nedaudz vairāk kā tūkstots fizikas CE kārtotājiem ir profesionālo vidusskolu izglītojamie, kuriem fizika tiek mācīta mazāku stundu skaitu un kuri bieži izvēlas kārtot fizikas CE, lai “kaut ko nokārtotu”. Skolēniem ir zema motivācija gatavoties fizikas CE, jo kā obligāto iestāšanas prasību sertifikātu par fizikas CE nepieprasa neviena augstskola. Nepieciesams atbalsts vidusskolas fizikas skolotājiem, lai palīdzētu sagatavot eksāmenam atbilstoši prasībām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *